Mgr. Jitka Farkašová Drobílková

              

studovala na Konzervatoři v Praze a svá studia ukončila v roce 1994 na pražské Akademii múzických umění (doc. Miroslav Langer a  prof. Peter Toperczer). Spolu s diplomem jí byla udělena cena děkana hudební fakulty AMU za vynikající studijní a umělecké výsledky a prémie klavíristky Naděždy Sažinové, určena pro nejlepšího absolventa oboru hry na klavír.

 

Mezitím v letech 1991 - 1993 byla studentkou na Southern Methodist University v Dallasu USA, kde úspěšně absolvovala speciální dvouletý program se zaměřením na profesionální koncertní činnost - Artist Certificate Program.

 

Pianistka byla oceněna titulem laureáta na Beethovenově soutěži v Československu,

zúčastnila se Mistrovských kursů ve Vídni u prof. Alexandra Jennera v roce 1985, 1986, 1988, 1991 a hrála v Mistrovské třídě u Joaquina Achucarra a Haliny Czerny - Stefanské.

V roce 1990 na Kammermusik Festival Austria získala Cenu pro nejlepšího účastníka v oboru klavír.

 

Intenzívně se věnovala také komorní hře, což potvrzuje titul finalisty v soutěži Musica da camera v Itálii - Trapani, nahrávka v ORF - Vídeň, koncerty v Itálii, Rakousku a cena Nadace B. Martinů za příkladnou interpretaci Martinů díla.

 

Jitka Drobílková koncertovala sólově v České republice, Rakousku, Finsku, Rusku a USA.

V jejím pianistickém umění je vždy vysoce hodnocena zvuková kultivovanost, interpretační přesvědčivost a výrazný temperament. Pro svůj profesionální přístup, smysl pro detail a citlivé vnímání je vyhledávanou klavíristkou v oblasti komorní hry (recitály společně se členem České filharmonie, fagotistou Ondřejem Roskovcem, nahrávka pro japonskou společnost Cryston 2007.)

 

Od roku 1994 Jitka spolupracuje se sopranistkou Lenkou Škorničkovou a společně vystupují jako komorní soubor Dvořákovo duo. Zastávají názor, že zpěv a klavír jsou v písni složkami rovnocennými a vzájemně se doplňujícími, a věnují se studiu a interpretaci písňové literatury 19. a 20. století

            Duo koncertuje v českých zemích i v zahraničí - Grenoble, Nimes, Bukurešť, Varšava,Tarnów, Vídeň, Haag, Oxford, Warwick, Royal Leamington Spa aj. Na pozvání Českého konzulátu v USA vystoupilo v říjnu 1998 s Dvořákovými písněmi na slavnostním koncertě v New Yorku při oslavách 80. výročí založení naší republiky. Na jaře 2000 slyšelo vídeňské publikum koncert Dvořákova dua věnovaný památce Klementa Slavického na festivalu Prager Kulturtage in Wien.

 

            Dvořákovo duo uskutečnilo několik nahrávek pro Český rozhlas a Studio Matouš.

 

V současné době Jitka Farkašová Drobílková vyučuje klavírní hře na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze.

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode